سه شنبه ها با موری

سه شنبه ها با موری

کتاب سه شنبه ها با موری نوشته میچ آلبوم در سال ۱۹۹۷ منتشر شد و خیلی زود به یک کتاب پرفروش تبدیل شد. داستان کتاب بر اساس یک اتفاق واقعی نوشته شده و درباره گفت و گوهای Morrie Schwartz با شاگردش Mitch Albom است. موری استاد میچ است و به بیماری سختی دچار شده. بیماری او به تدریج اعضای بدن را از کار می اندازد و باعث مرگ سلولی بافت‌ها و ماهیچه‌های بدن می‌گردد. موری واقعیت را پذیرفته و هر لحظه برای رویارویی با مرگ آماده است. موری مرد بزرگ و استاد چیره‌دست جامعه‌شناسی است که میخواهد در آخرین لحظات زندگیش به کمال برسد. بخش اصلی جذابیت این کتاب به دلیل بحث های جالبی است که در رابطه با مفاهیم عمیق زندگی به آن اشاره شده. مفاهیمی مانند عشق، مرگ، ازدواج و ... . البته واقعی بودن داستان نیز آنرا دلنشین میکند. «اُپراه مینفری» بر اساس داستان این کتاب، مجموعه ای تلویزیونی تهیه کرده است که در تلویزیون ایران نیز پخش شد. سه شنبه ها با موری کتابیست ساده و دلنشین ولی در عین حال عمیق و تکان دهنده.

کتاب سه شنبه ها با موری از اکتبر 1997 تاکنون همواره در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های سال در انتشارات نیویورک تایمز بوده است.


خلاصه کتاب

سه شنبه ها با موری روایت گفت و گوهای موری با شاگردش است. موری مرد پیری است که اکنون به بیماری ناتوان کننده ای دچار شده است. او میداند زمان زیادی برای زندگی ندارد و تلاش میکند از این فرصت اندک به نحو احسن استفاده کند. میچ آلبوم چهارده سه شنبه ی پایانی عمر موری را در کنار او گذراند و از سخنان او استفاده کرد. موری توانست در این روزها بزرگترین درسهای زندگی را به شاگردش منتقل کند. در هر فصل این کتاب به موضوع مهمی در زندگی اشاره شده است. کتاب سرشار از جملات تسلی بخش است و درسهایی را می آموزد که در هیچ دانشگاهی تدریس نمیشود بلکه تنها میتوان آنها را با زندگی کردن درک کرد. در پشت جلد کتاب این چنین نوشته شده است:

«شاید روزگارانی پدربزرگ، مادربزرگ، یا معلمی وجود داشته‌. پیر دهر، بزرگ‌تر صبوری که درکتان می‌کرده، و زمانی که جوان بودید، کمک‌تان می‌کرده که جهان را ظرف ژرف‌تری تصور کنید، و با رهنمودهای قاطع‌اش یاری‌گر طی طریقتان در این دنیا بوده. شاید شما نیز مثل میچ، هنگام سیر و سلوک رد پای مرشدتان را گم کرده، روشن بینی‌تان را از دست داده‌اید، و جهان را سردتر و بی‌روح‌تر احساس می‌کنید. آیا مایلید بار دیگر مرشدتان را ملاقات کنید، سوالات مهم‌تری که هم‌چنان ذهنتان را تسخیر کرده، با او مطرح کنید، و کلید حل زندگی سرسام‌آور امروزتان را بیابید؟»

درباره نویسنده

میچ آلبوم (Mitch Albom)، نویسنده‌ی مطرح و پرکار آمریکایی متولد سال ۱۹۵۸ است که آثارش به ۴۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده‌. داستان های الهام بخش او مورد توجه مردم تمام کشورها قرار گرفته است و از بسیاری از آثارس فیلم و مجموعه تلویزیونی ساخته شده. موضوعات نوشته های او با کتاب‌ها، نمایشنامه‌ها و فیلم‌هایش در پیوند است. تعدادی از آثار او که به زبان فارسی ترجمه شده اند و مورد توجه فارسی زبانان قرار گرفته است میتوان به «در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند»، «سه شنبه‌ها با موری» و «اولین تماس تلفنی از بهشت» اشاره کرد اشاره کرد.


/ 0 نظر / 70 بازدید